Kamila | Norwegian University of Science and Technology, Trondheim, Norsko

Moje jméno je Kamila, studuji na Přírodovědecké fakultě environmentální studia a udržitelný rozvoj, a rozhodla jsem se jet na erasmus do Norska. Vždycky jsem chtěla do Skandinávie; přišlo mi, že zrovna tam najdu všechny krásy světa. A byla nejlepší doba programu využít, rozjelo se nás ze druháků víc, a byli jsme připravení po návratu dohánět. Výběrové řízení proběhlo formou smalltalku v angličtině o motivaci odjet a lehké nastínění situace očekávané po návratu, totiž zmatku a shonu v dohánění předmětů odučených za tu dobu na Univerzitě Palackého. Nastala intenzivní kontinuelní byrokracie, měsíce před odjezdem do destinace, a pak dále v průběhu.

Odletěla jsem a přišla zima. A to 10. srpna (2019); přiletěla jsem v letních šatech a sandálech – ty jsem už pak nepotřebovala. Představili mi bydlení, malý pokoj a byteček, uniformní bývání ve studentských blocích: nebylo to moc, ale survival na 5 měsíců stačil.

Norsko pak spočívalo v intenzivním období adaptace na nové věci – systém mhd, drahé potraviny, studium a spolužáci, prohibice, tma. Člověk si vyzkoušel všechno od začátku dělat sám; učila jsem se udržitelně nakoupit a uvařit, nejefektivněji se dostávat z fakulty na fakultu či do města, plánovat si čas když přišla polární noc. Kromě veškerého denního samostatného režimu se hlavně člověk musel učit, aby to pak všechno na konci složil – proto jsem si dělala průzkum mezi fakultními knihovnami a obléhala pak ty nejlepší místečka, nakonec jsem se tam docela ráda vracela.

Z velmi příjemných bonusů, které mi univerzita v Trondheimu nabídla, můžu jmenovat třeba 24 studentských chat, kam si můžete zajít/zajet a za symbolický poplatek kolem 2 euro za noc tam se spolužáky nebo jinými oblíbenými tvory strávit víkend; některé chaty měly vlastní saunu, všechny se nacházely na čistých odlehlých místech s nulovým světelným smogem; nikdy jsem neviděla více hvězd. Dále studentské centrum na ubytování pravidelně připravovalo program pro zahraniční studenty, večírky, hraní, filmy,.. Modrým z nebe byla studentská sleva na školní kávu, mě osobně tato držela na nohou každý den. A na začátku a taky v průběhu nám vedení univerzity a studentští koordinátoři upřímně připomínali, že tu nejsme sami a že s čímkoli, co bude potřeba, nám pomůžou.

Bylo to težké. Moje představy o Norsku a erasmu pak s realitou narazily. Člověk byl často sám. Ale bylo vidět, že nás tam takto samotných bylo hodně, a potom se lidé mohli semknout a cítit docela silnou sounáležitost, a vlastně pak zase bylo dobře. Hodně jsem se naučila, jak ve škole, tak mimo třídy; dosáhla jsem samostatnosti úplně jiného levelu než dřív. Taky jsem viděla Norsko, nádherné syrové chladné hory a led, čisté lesy a netknutou krajinu. A poznala pár krásných lidí, kteří mi vstoupili do života, a už nezapomenu. Jednou se člověku zlomí srdíčko na začátku než se na erasmus vypraví, když musí všechno, co zná, nechat a odletět, a on je na všechno sám, a podruhé, když nakonec musí domů.

Dodávám, že domovská univerzita mi vyšla velmi mile finančně vstříc v umožnění mi vracet se pravidelně do ČR, abych mohla absolvovat svou léčbu. Bez těchto možností bych na erasmus nemohla vyjet. Velké díky.

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru