Poradenství


Vyskytne-li se při studiu jiný problém než studijní, je třeba jej řešit. V rámci univerzity existuje řada poradenských center, jejichž služeb mohou zdarma využít všichni studenti.

V odkazech vpravo najdete kontakty na psychologické a právní poradenství na UP, kde pracují zasvěcení odborníci na právo, pedagogiku a psychologii.

Cenné informace však univerzita poskytuje také v oblasti zdravého životního stylu případně v oblasti uplatnění a kariéry (budoucích) absolventů. Mimo jiné se ale můžete dozvědět více o podpoře podnikání a projektech.

V případě, že se zhorší Váš psychický stav, ale ještě nemáte zcela jasno na kterého z odborníků se můžete obrátit, v textu níže nabízíme možnost zorientovat se v rozdílech mezi psychoterapeutickými službami, psychologickými službami a psychiatrickou péčí včetně odkazů na některé odborníky v okolí Olomouce ale i v celé ČR.

Psychoterapeutická podpora?

Z našich zkušeností vyplývá, že mnoho studentů trápí dlouhodobější obtíže a jejich charakter odpovídá spíše psychoterapeutické podpoře. Je také trochu obtížné napsat vyčerpávající seznam služeb, proto uvedenou nabídku berte jako inspirativní.

Webové stránky www.terapie.cz nabízí možnost vyhledávání psychoterapeutické pomoci dle různých kritérií. Pokud by pro Vás situace byla finančně náročnější, je možné si zažádat o finanční podporu na stránkách https://www.donio.cz/hlavunadvodou

Některé pojišťovny v ČR (např. VZP a ČPZP) i letos finančně přispívají na psychoterapii. Zájemci mohou čerpat příspěvek jak na online služby, tak na osobní setkání s terapeutem. Na způsobu hrazení se však musíte vždy domluvit s konkrétním terapeutem. Pro lepší orientaci VZP pro své klienty připravila vyhledávací portál https://dusevnizdravi.vzp.cz/seznam-terapeutu/. V Olomouci Vám můžeme dále doporučit např. Terapeutické a relaxační centrum v Olomouci.

Olomouci můžeme doporučit kontakty i na další odborníky v oblasti psychoterapie, např. v Olomouci je možné navštívit Terapeutické a relaxační centrum, výhodou je jeho dobrá dostupnost na Riegrově ulici v Olomouci.

Pokud hledáte psychoterapeutickou podporu a preferujete online služby, můžeme Vám doporučit např. organizaci Hedepy. Další možností, kde si vyhledat pomoc a kontaktovat psychoterapeuta online je Terap.io, i díky těmto stránkám je možné se spojit s terapeutem klidně z domova.

 

Psychiatrická péče?

Pokud potřebujete stanovit diagnózu, případně předepsat léky, je možné možné kontaktovat některou z psychiatrických klinik, např. Fakultní nemocnici v Olomouci. Toto však nemusí být jediná volba, můžete oslovit některé Centrum duševního zdraví. Například v Olomouci najdete kontakt na jednotlivé odborníky na webu CDZ Olomouc.

Zprávu od psychiatra také potřebují studenti s psychickým onemocněním, kteří se chtějí evidovat do Centra podpory studentů se specifickými potřebami.

 

Psychologické služby?

V oblasti psychologických služeb je možné se opět obrátit na Fakultní nemocnici Olomouc, konkrétně na oddělení klinické psychologie, kde pracují psychologové působící ve zdravotnictví. Své služby nabízení kliničtí psychologové i ve Vojenské nemocnici v Olomouci. V obou případech by služby měly být hrazeny zdravotním pojišťovnou.

Je však možné využít také služby psychologů, kteří nepracují ve zdravotnictví. Pro jejich vyhledávání Vám doporučíme spojit do internetového vyhledávače klíčové slovo „psycholog“ a město, ve kterém psychologa hledáte. Pokud se Vám nechce vyhledávat touto cestou, organizace Nepanikař vytvořila rozcestník, kde si můžete přehledně prohlédnout mapu psychologické pomoci v celé České republice.

Je také možné obrátit se na některého psychologa, který nabízí své služby přímo na Univerzitě Palackého v Olomouci, bližší informace naleznete zde.

 

 

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru