Jana a její studium na FTK UP se spoustou zážitků

Hory, sníh a mnoho nových zkušeností. I tak by se dal charakterizovat kurz pobytu v zimní přírodě, na který jsme, jako studenti oboru Aplikované pohybové aktivity – speciálně pedagogický základ, vyrazili první lednový týden. Za novými poznatky jsme se vypravili do rakouského Vordestoderu, kde nám bylo poskytnuto ubytování v příjemném penzionu obklopeném horami se zasněženými vrcholky. Odtud jsme dojížděli za lyžařskými zážitky do nedalekého lyžařského střediska v Hinterstoderu. Zde jsme měli možnost strávit 5 dní plných sjezdového lyžování, ale také zvládání běžkařských dovedností.

Toto lyžařské středisko nám nabízelo hned několik sjezdovek nejrůznější obtížnosti. Ani počasí nás nešetřilo a jak to tak na horách bývá, vystřídalo se od deště přes sněžení a poslední den nás odměnilo sluníčko a spolu s čerstvě napadeným sněhem jsme se dočkali dokonalých podmínek.

Pro mě, jako lyžaře na biski, byla rozsáhlost areálu velkou výzvou, jelikož přesuny s biski a zároveň s mechanickým vozíkem byly poněkud náročné. I přes počáteční nejistotu z určité bariérovosti střediska jsme si s Luckou Ješinovou, která byla mou asistentkou a zároveň instruktorkou, našly sjezdovky, které vyhovovaly našim potřebám a dovednostem. Za celý týden jsem tak nejen nabývala nové zkušenosti a dovednosti, ale také jsem si tímto způsobem mohla i já vychutnat krásu rakouské zimní přírody a dostat se tak na místa, kam bych si to na ortopedickém vozíku nemohla dovolit.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravách a realizaci tohoto kurzu. Největší poděkování pak patří vyučujícím za jejich ochotu a vstřícnost a hlavně Lucce Ješinové, která mě celý týden doprovázela a umožnila mi zažít věci, o nichž by se mi jinak mohlo jen zdát. Jsem ráda, že i přes fyzickou náročnost to se mnou nevzdala a mohly jsme tak posunout svoje limity zase o kousek dál. Kde ostatní končí, my totiž začínáme.

Jana Hrubá