Během svého studia jsem absolvovala dva výjezdy v rámci Erasmus+, jeden na jihu Slovinska, druhý na severu ve Finsku. Nejtěžší věcí na celém procesu byl překvapivě strach. Je to normální a bylo by divné, kdyby člověk neměl obavy, ale neměli byste se nechat zastrašit – jakmile jednou vystoupíte ze své komfortní zóny, posune vás to neskutečně dopředu.
V momentě, kdy podáte přihlášku, budete nejspíše následně muset absolvovat ústní pohovor. Nebojte se, je to jenom o ověření vaší angličtiny – a víte co je dobrá zpráva? O některé země je malý zájem, takže je docela možné, že se tam dostanete i s „bídnou“ angličtinou – nebuďte na sebe zbytečně přísní, ale dejte si do seznamu na přihlášce i „méně atraktivní“ země. Ona samotná země vás nakonec donutí mluvit – a s největší pravděpodobností budete překvapeni, že nikdo úroveň angličtiny neřeší, protože skoro nikdo, s kým budete v kontaktu, není rodilý mluvčí. A co se týká strachu z toho, že budete sami? Zbytečné. Musíte si uvědomit, že každý, kdo jede na Erasmus, se chce přátelit – proto je extrémně jednoduché navázat kontakt (já mám například kamarádku z Rakouska, s kterou udržuji kontakt dodnes jenom díky větě – „Are you cleaning your paprika?“).
Než vyjedete, největší „pruda“ je celé to papírování okolo. Čert aby se v tom vyznal – opět ale, ten stres stojí za to! A jak se říká „líná huba, holé neštěstí“ → ptejte se, i když vám to bude trapné! Nakonec dostanete všechny odpovědi, které potřebujete. Jakmile se vrátíte plní dojmů, celé martyrium papírování bude už dávnou vzpomínkou. Jedna důležitá věc, o které vám nikdo nic neřekne a kterou se vyplatí zaobírat, jsou peníze. Vy sice dostanete základní stipendium – ale co si budeme nalhávat, toto stipendium by vám stačilo, jenom pokud byste chtěli chodit do školy a ze školy. A věřte mi, to na Erasmu skutečně nebude jediné vaše vyžití, ať si před odjezdem myslíte, co chcete. Zkuste se poptat lidí z minulých Erasmů, hledejte na Googlu, zjišťujte, které nadace podporují studentské výjezdy, mrkněte, jestli máte nárok i na jiná stipendia, kromě toho základního. Je kolem toho zase hrozně moc papírování, ale opravdu se to oplatí.
Dejte si i pozor na předměty na domácí univerzitě – budete si je muset dělat buď za pochodu anebo dodatečně, vždycky se oplatí s dostatečným předstihem kontaktovat vyučující a zjistit, nakolik je ochoten vyjít vám vstříc s upravením požadavků či s případným uznáním předmětů.
Mé zkušenosti jsou z jihu a severu poněkud odlišné. Stručně vám je tady nastíním.
Co z toho plyne? Jestli si chcete užít spíš zábavu, rozmluvit se a potkat nové lidi, doporučuji jet spíše někam na jih. Pokud se skutečně chcete posunout v angličtině, případně ve vašem oboru, určitě jeďte na sever. Obojí má své klady a zápory, jako všechno. Nebojte se a jeďte i přesto, že máte handicap – já sama mám sluchové postižení, ale nikdo to neřešil. A mně to dalo hrozně moc – myslím, že tyto výjezdy změnily můj pohled na sebe sama.
Centrum podpory studentů se specifickými potřebami
Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP
Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc
Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc
© Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace. | Icons made by Freepik from www.flaticon.com