Jakubův příběh
 

Země tisíců jezer a tamní Haaga-Helia University of Applied Sciences ve Vierumäki se pro mě na půl roku staly domovem. Proč jsem si vybral právě studijní pobyt ve Finsku? Byla mi tam zima? Vše objasním v dalších řádcích.

Finské Vierumäki jsem si vybral, protože to pro mě jako studenta navazujícího magisterského studia aplikovaných pohybových aktivit byla ideální varianta. Vierumäki je speciální tím, že zde už dlouhá léta probíhá vzdělávací program jménem EUDAPA, který je zaměřen na zdokonalování sebe samého v oblasti práce s handicapovanými lidmi. Byla to pro mě obrovská výzva, protože já sám jsem handicapovaný. Spolu s asistentem a spolužákem v jedné osobě jsme všechno bez problémů zvládli.

Již před výjezdem jsem cítil velkou podporu ze strany mé domovské univerzity ze strany koordinátorky pro hendikepované studenty Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Spolu jsme všechno hezky vyřešili, zkonzultovali moře možností, nápady na cestu atp. Lidé z tohoto centra mi byli opravdu velmi nápomocni. Probírali jsme spolu také moji dopravu do dalekého Finska, kdy nejvíce schůdnější byla cesta vlastním autem, protože mně bylo jasné, že budu bydlet ve Vierumäki, což je malé městečko uprostřed lesa tzv. „middle of nowhere.“ Třeba takový obchod s potravinami byl od školy vzdálený asi 10 km, takže cestovat vlastním autem bylo opravdu výhodou. Velmi důležitým článkem mého úspěšného dokončení zahraničního studia byla přítomnost asistenta, ale i kamaráda v jedné osobě. Za pomoc při řešení této situace k oboustranné spokojenosti opět nesmírně vděčím centru podpory studentů se specifickými potřebami. Všichni se opravdu snažili, abych svého asistenta měl a všechno šlapalo jako hodinky. Díky tomu jsem měl otevřených tolik možností na volnočasové aktivity, ale také cestování. Pokud jsme zrovna neměli školu, hodně času jsme trávili v obrovské sportovní hale, která měla 3 patra. K dispozici bylo snad všechno, co si sportovně založený student může představit. Obrovská posilovna, kde jsem trávil většinu volného času, bazén, sauna, několik hřišť pro různé týmové sporty a v neposlední řadě je zde k dispozici velký atletický ovál a krytá ledová plocha. Také jsme nezapomněli poznávat jiné země než jenom mrazivé Finsko. Teploty zde často byly i -30°C. Cestovali jsme opravdu hodně, poznali jsme opravdu kus světa. Týden jsme strávili v krásném Švédsku a Petrohradě v Rusku – určitě doporučuji tyto země navštívit! Opět bych nic takového sám nezvládnul bez přítomnosti mého asistenta.

Finsko, země tisíců jezer, opravdu dostálo svého přívlastku. Nádherná příroda, prostředí, hned na začátku pobytu jsem věděl, že se mi bude těžko odjíždět. Uchvátilo mě to, jsem za tuto příležitost velmi vděčný. Takovou zkušenost bych doporučil opravdu každému, především studentům oborů APA a ATV. Idea studia je zde opravdu propracovaná a jejich metoda „learning by doing“ je jedinečná. Není čeho se bát, zvládneš všechno, úplně stejně jako já, i když mám handicap. Je potřeba se toho nebát! Půlrok ve Finsku mně ukázal, že i s handicapem se dá procestovat svět. Od té doby už mám za sebou asi dvacet leteckých výletů, většinou úplně sám. Děkuji všem, kteří mi pomohli zažít tento neskutečný půl rok plný zážitků. Posunuly se moje hranice a myšlení. Od té doby věřím, jdu a dokážu!

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru