Nové GOOGLE funkce v češtině!

Milí čtenáři našich novinek,

rádi bychom Vás informovali, že Google přišla s nástrojem, kteří lidem se zrakovým postižením zlepší práci a může jim zlepšit práci na počítači. Speciální funkce pro hlasité čtení automaticky vygenerovaných popisků u obrázků na internetu má deset nových jazyků – mezi nimi je i čeština.

Pro ty z Vás, kteří prozatím neví, jak tato funkce funguje se ji pokusíme trochu objasnit. Jakýkoli obrázek umístěný na internetu může mít kromě klasického popisku také alternativní text (tzv. alt). Běžný uživatel tento alternativní popisek nijak nevyužívá, ale právě tzv. roboti pro hlasité čtení je využívají, aby osobu se zrakovým postižením o tomto obrázku infromovaly.

Co to znamená pro osoby se zrakovým postižením, nebo jejich přátele, kteří jim s obsluhou chytrých přístrojů pomáhají?

V menu Google Chrome (tři tečky vpravo nahoře) > Nastavení > Rozšířená nastavení (v levém menu) > Usnadnění se brzy objeví pro tuto funkci přepínač. Po zapnutí pak bude prohlížeč schopný nahlas číst klíčová slova k obrázkům, která jimi nejsou od jejich autorů vybavena. Obdobně se tato možnost zapíná i v systému Android, kde asistuje i klasická Google aplikace.

Takže hurá na to! 😉

Video v českém znakovém jazyce

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru