„Jak Vám můžu pomoct?“ – workshop pro asistenty studentů se specifickými potřebami

O víkendu 16.–17. září 2023 proběhl v AC Baluo workshop pro asistenty Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Během dvou dnů se tak noví asistenti seznámili s různými kategoriemi zdravotního postižení a prakticky nacvičovali, co může jejich nová práce na univerzitě přinést.

Pracovníci Centra podpory studentů během prvního dne představili jednotlivá postižení a jaké služby pro studenty nabízí. Po seznamovacích hrách jsme workshop zahájili prezentací o zrakovém postižení a nácvikem doprovodu studentů se ZP, kteří potřebují k prostorové orientaci asistenci. I obyčejné otevírání dveří totiž může být tvrdým oříškem, když asistent doprovází nevidomého studenta. Po nácviku jsme si sundali klapky z očí a oddechli si u krátkých her a oběda. Po jídle na nás čekala koordinátorka pro studenty s tělesným postižením a připravené mechanické vozíky, se kterými jsme si vyzkoušeli jak správně poskytovat asistenci při překonávání různých překážek. Po intenzivním nácviku jsme se odreagovali u dalších aktivit, které pro nás připravil Ladislav Baloun z Centra Aplikovaných pohybových aktivit při FTK UP. Mohli jsme se projet na tandemovém kole, handbiku, tříkolce, nebo si zahrát hry boccia a cornhole.

Workshop nebyl vzdělávací akcí jen pro nové asistenty, ale také pro pracovníky Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Zatímco si studenti zkoušeli modelové problematické situace, které mohou při poskytování asistence nastat, pracovníci Centra diskutovali o právních otázkách s Veronikou a Maximem Tomoszkovými. Odpoledne jsme opět již všichni společně vyslechli přednášku o studentech se sluchovým postižením a nacvičili pár znaků z českého znakového jazyka. V sobotu se workshop uzavřel sekcí o studentech s duševním onemocněním a s poruchou autistického spektra, což by se dalo natáhnout na mnohahodinovou diskuzi, ale museli jsme se rozloučit, ať nabereme síly na další den.

Neděle patřila péči o duši a tělo. Ráno jsme si dopřáli kávu a psychohygienu s naší Centráckou psycholožkou Kamilou Banátovou a po ní následoval praktický trénink první pomoci pod vedením Jana Lasovského z Ústavu zdravotnického záchranářství i intenzivní péče při FZV UP.

Na závěr jsme se vrátili k duši a bavili se o tom, jak si správně vytyčit cíle a motivaci. Vzhůru do toho!

Všem pracovníkům a studentům děkujeme za příjemně a užitečně strávený víkend. Těšíme se na nový akademický rok a spolupráci, kterou s sebou přinese.

Za tým CPSSP, Lenka Hýblová

Video v českém znakovém jazyce

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru