Hlavní knihovna UP Zbrojnice


INTERIÉR A VSTUP

U objektu jsou vyhrazena dvě šikmá parkovací místa v ul. Křížkovského. Přístup od parkování ke vstupu do knihovny je tvořen asfaltovou komunikací, s mírným příčným sklonem. Přímo před vstupem je obrubník s „nedokonalým“ nájezdem a povrch chodníku je tvořen historickými kostkami. Hlavní vstup do knihovny je tvořen masivními dvoukřídlými dveřmi (průjezdová šířka hlavního křídla 101 cm) otevírajícími se dovnitř (během dne bývají otevřené). Dále následuje prostorný domovní průchod, kde je podlaha tvořena hladkou historickou dlažbou. Po pravé straně je vstup do univerzitního knihkupectví, po levé straně je vstup vedoucí do knihovny. Vstup je tvořen jednokřídlými dveřmi (průjezdová šířka 99 cm) otevírajícími se ven (během dne bývají otevřené). Dále následuje zádveří se dvěma automatickými, posuvnými dveřmi otevírajícími se do stran (s dostatečnou průjezdovou šířkou). Knihovna se nachází v 1.NP, patra spojuje schodiště po levé straně. Pro překonání výškového rozdílu je k dispozici volně přístupný, samoobslužný výtah. Výtah se nachází směrem rovně od vstupu (cesta je označená piktogramy, po levé straně je pro poskytnutí informací k dispozici recepce). Před samotným vstupem do výtahu jsou automatické, posuvné dveře otevírající se do strany (průjezdová šířka 143 cm). Dveře jsou průhledné, s kontrastním značením v horní i spodní výškové úrovni.

Výtah spojuje −1. – 3. NP. S dojezdem na hlavních podestách, bez výškového rozdílu mezi podlahou klece a nástupištěm. Maximální výška horního tlačítka ve všech patrech je 114 cm. Vstup do výtahu je přes automatické šachetní dveře (průjezdová šířka 80 cm). Neprůchozí klec šířky 116 cm a hloubky 210 cm má na čelní stěně upevněno madlo ve výšce 107 cm, na pravé boční stěně je sklopné sedátko ve výšce 45 cm (mírně pruží – musí se „zasednout“ aby se sklopilo, ovladače výtahu nejsou v dosahu). Ovládání uvnitř klece je od nejbližšího rohu odsazeno 43 cm (od dveří), výška horního tlačítka je 122 cm. Dotykové ovladače mají vystouplý reliéf i Braille označení. Vedle ovladačů je telefon pro nouzové volání ve výšce 160 cm s kontaktem na vrátnici. Příjezd na patro výtah hlásí pouze akusticky (krátkým pípnutím). Po výstupu z výtahu se nachází automatické, posuvné dveře průjezdové šířky 143 cm vedoucí přímo do knihovny. Po pravé straně se nachází recepce s personálem (výška horní hrany pultu je 119 cm). Celý interiér knihovny je přístupný, prostorný, bez prahového převýšení a zúžených průchodů. Stoly v knihovně mají dostatečný podjezd, výška pultu pro přihlášení k počítačům je 94 cm.

Vstup z ul. Wurmova – jednokřídlé mechanické dveře otevírající se dovnitř (průjezdová šířka 101 cm). Dále následuje prostorné zádveří (vestibul?), podlaha je z hladké historické dlažby, po pravé straně je pokladna s personálem. Dále je po pravé straně vstup do Restaurace Zbrojnice (momentálně v rekonstrukci, 2018). Po levé straně je vstup např. do Centra výpočetní techniky (výdej a správa ISIC karet, servis výpočetní techniky, …). Zde se nachází informační tabule o bezbariérovém vstupu do budovy pomocí výtahu ve dvorku. Vstup do dvorku tvoří otevřená železná brána s dostatečnou průjezdovou šířkou. Povrch dvorku je tvořen mozaikovou dlažbou. Vstup k výtahu se nachází v levém rohu dvorku, není hned viditelný, je krytý zelení. Vstup k výtahu je tvořen jednokřídlými, mechanickými dveřmi (průjezdová šířka 85 cm) otevírajícími se ven (nemají kliku, ale kouli). Po vstupu do výtahu je výtah v dohledu po levé straně. Výtah je stejného typu, jako výtah vedoucí do knihovny.

 

Hygienické zázemí

Samostatná, označená (piktogram i Braille), volně přístupná, uzamykatelná toaleta. Dveře šířky 80 cm se otevírají ven, na vnitřní straně mají upevněné madlo. Kabina šířky 180 cm a hloubky 127 cm. Vypínač světla se nachází ve výšce 137 cm, chybí nouzové signalizační tlačítko. Levý bok WC mísy je od levé stěny vzdálen 78 cm, prostor pro vozík vedle WC mísy je blokovaný pevným prvkem (stojan používající se na hrnky od čaje, foto). Pravý bok WC mísy je od pravé stěny vzdálen 25 cm, výška sedátka je 51 cm, toaletní papír je v dosahu, mechanické splachování je vzadu na zdi ve výšce 110 cm. U WC jsou dvě sklopná madla délky 79 cm upevněné ve výšce 82 cm. Pravé madlo je nefunkční (nelze plně sklopit) kvůli zasahování zásobníku toaletního papíru do prostoru madla (foto). Umyvadlo je umístněné ve výšce 84 cm, s dostatečným podjezdem, který je však blokován mobilními prvky, sklopné zrcadlo a bezdotyková baterie ve výšce 90 cm. Kabina má i věšák ve výšce 130 cm a odpadkový koš. V objektu se nachází běžné WC bez označení Braille.

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru