Filozofická fakulta Tř. Svobody 26


INTERIÉR A VSTUP

Hlavní vstup je situován ze strany ulice třídy Svobody 26, kousek od tramvajové zastávky Ústavní soud. U hlavního vstupu se z boční strany nachází parkovací místa, nikoli však specificky vymezená. Hlavní vstup je opatřen vstupními historickými dvoukřídlými, mechanickými dveřmi, jež se otevírají dovnitř. Průjezdová šířka hlavního křídla je 91 cm, vedlejšího křídla 92 cm. Ke vstupu je třeba překonat práh o výšce 5 cm, přímo u dveří je práh 2 cm. U dveří se v levé části ve výšce 132 cm nachází zvonek. Od dveří je odsazen 20 cm. Šířka zádveří u hlavního vchodu je dostatečná. Kontrastní značení prosklených ploch chybí. Kontrastní označení prvního a posledního schodu je ošlapané a nevýrazné. Po překonání osmi schodů (výška 15 cm; po pravé straně s železným zábradlím) jsou mechanické dvoukřídlé dveře do hlavní chodby otevírající se ze zádveří (průjezd 99 cm). Do hlavní chodby se můžeme dostat také s využitím vertikální plošiny. Nachází se vlevo od zádveří, automatické dveře, které k ní vedou, mají průjezdovou šířku 156 cm. Plocha před plošinou je v dolní i horní části dostatečná. Plošina je uzamčená, v současné době je klíč na vrátnici, v dohledné době je plánováno uzamykání euroklíčem. Hloubka plošiny je 152 cm, šířka 97 cm, nosnost 315 kg. Ovládací panel, stejně jako zámek plošiny a tlačítko k přivolání plošiny jsou ve výšce 100 cm.

 

VEDLEJŠÍ VSTUP

Vedlejší vstup je z opačné strany budovy, a to přes dvůr. Informace o této možnosti není u hlavního vchodu uvedena. Do dvora vede brána, která se otevírá automaticky, na pokyn z vrátnice. U brány do dvora se nachází zvonek, který je ale pro osobu na vozíku výškově nedostupný. Ve dvoře se v současné chvíli nenachází vyhrazené parkovací místo. Vstup do budovy se po průchodu branou nachází po levé straně (jsou to první dveře). Povrch je obtížnější (kostky), přímo u dveří je malý nájezd (50 cm, sklon 24 %). Dvoukřídlé mechanické dveře (průjezdná šířka hlavního křídla 63 cm, vedlejšího křídla 77 cm) se otevírají dovnitř a umožňují přístup přímo k výtahu. Prostor před výtahem je dostatečný. Výtah je volně přístupný a spojuje podlaží -1 až 4. Dveře se otevírají automaticky, průjezdová šířka dveří je 90 cm. Ovládací panel na nástupních místech je ve výšce 110 cm. Samotná klec výtahu má šířku 119 cm a hloubku 158 cm. Jedná se o průchozí výtah, dveře jsou naproti sobě. Ovládání ve výtahu se nachází ve výšce 117 cm a je vzdáleno od nejbližšího rohu 50 cm. Označení na ovládání je vystouplé, není doplněno Braillským písmem. Hlášení ve výtahu je akustické i fonetické. Na boční stěně (na které je také ovládací panel) najdeme sedátko, funkční ve všech polohách. Na protější stěně potom zrcadlo (spodní hrana ve výšce 73 cm) a madlo ve výšce 92 cm.  

 

INTERIÉR BUDOVY

V interiéru budovy je umístěn volně přístupný výtah, díky němuž je možno se dostat do dalších pater. Výtahem je možno jezdit bez obsluhy, spojuje 1. až 4. patro. Nástupní plocha (š. 133 cm, hl. dostatečná) je dostatečně velká. Dojezd na hlavních podestách. Ovladač (v. horního tlačítka 116 cm), reliéfy vystouplé, ploché a grafické.  Značení i v Braillově písmu. Dveře jsou klecové (š. 90 cm), otevírání automatické. Šířka klece 119 cm, hloubka je 142 cm, neprůchozí. Akustický majáček ve výtahu není. Uvnitř klece se nachází ovladače (vzdálenost od nejbližšího rohu 39 cm, v. horního tlačítka je 130 cm, reliéfy vystouplé, ploché a grafické + značení v Braillově písmu). Hlášení je akustické i fonetické. Vybavení klece tvoří madlo (čelní stěna), nachází se zde i sedátko, funkční ve všech polohách. Zrcadlo je ve výtahu umístěno na boční stěně (výška spodní hrany 104 cm).

Jednotlivá patra jsou propojena schodištěm (počet +17 k podestě a +17 do patra, š. 100 cm).
U schodiště je umístěno zábradlí, nikde nehrozí zúžení. Braillovým písmem nejsou označeny ani učebny ani kanceláře pedagogů (ani jejich jména), ani toalety. U některých učeben či kanceláří je práh 3 cm. Dveře na hlavních chodbách jsou dvoukřídlé (průjezdnost hlavních i vedlejších křídel je 120 cm), opatřená jsou madly z obou stran ve výšce 93 cm. Otevírání je mechanické a otevírají se bohužel velmi těžce.

 

HYGIENICKÉ ZÁZEMÍ

Upravené toalety se nachází ve všech patrech, samostatně oddělené od běžného WC a rozlišené dámské a pánské. Předsíň není součástí. Součástí kabiny je automatický vypínač. Dveře se otvírají vně (š. 90 cm), na vnitřní straně je madlo. Kabina má šířku 165 cm, hloubku 165 cm, vzdálenost od levého boku mísy k levé stěně 27 cm, vzdálenost od pravého boku mísy k pravé stěně 101 cm, výška sedátka 47 cm, prostor pro vozík vedle WC mísy je blokovaný mobilním prvkem v podobě koše, toaletní papír je v dosahu z mísy. Splachování toalety se nachází vzadu, automatické a v pořádku (výška 107 cm), další se nachází z boku, a to ve výšce 100 cm. Madla jsou oboustranná – levé pevné (délka 80 cm, v. 78 cm), pravé sklopné (délka 80 cm, v. 79 cm), osová vzdálenost 56 cm. Umyvadlo je ve výšce 87 cm, podjezd v hloubce 20 cm od hrany umyvadla je dostatečný (53 cm). Baterie páková je ve výšce 102 cm. Na toaletě se nachází signalizační tlačítko (výška signalizace ve spodní úrovni 5 cm). V kabině není přebalovací pult. V objektu je běžné WC – není označeno v Braillově písmu.

Kontakt


Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Mgr. Lucie Flekačová, Ph.D.
pověřena vedením CPSSP

+420 585 635 312
lucie.flekacova@upol.cz

Kde nás najdete


Pedagogická fakulta
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc

Fakulta tělesné kultury UP
Tř. Míru 117
771 11 Olomouc

Spolupracujeme


Logo Olomouc
Logo Olomoucký kraj
Logo EU + MŠMT

©  Centrum podpory studentů se specifickými potřebami | administrace.

Nahoru