• Úvod

Informace pro uchazeče se specifickými potřebami

Co by mělo zajímat uchazeče se specifickými potřebami při výběru studijního oboru?

Požadavky, kladené vysokou školou na studenty, jsou na všechny stejné – bez ohledu na to, jestli se jedná o studenta intaktního nebo studenta se specifickými potřebami. Z toho důvodu je potřebné při výběru vhodného oboru myslet nejen na to, čemu by ses chtěli v budoucnosti věnovat, jaké jsou možnosti uplatnění po ukončení studia na VŠ, ale také na to, jestli se v průběhu studia nevyskytne požadavek, který nebudete moci splnit z důvodu svého postižení či znevýhodnění.

Kde hledat informace o vysoké škole?

Informace o studiu na UP v Olomouci můžete najít:

• na webových stránkách univerzity www.upol.cz v části „Studujte u nás“, kde je možné nalézt potřebné informace o studijních oborech, přijímacím řízení, ubytování a stravování, studiu studentů se specifickými potřebami, ale i základní informace z oblasti kultury, sportu či volného času;
  • prostřednictvím Dnů otevřených dveří, které se konají na jednotlivých fakultách 1-2x ročně. První termín je vždy v průběhu listopadu a druhý v lednu. Zájemci o studium tak mají vhodnou příležitost zjistit přesné informace nejen o přijímacím řízení v  informačních blocích jednotlivých fakult, ale i možnost seznámit se s místem svého budoucího studia. Návštěvníkům Dne otevřených dveří UP bývá k dispozici speciální autobusová linka, která vyjíždí ze zastávky Hlavní nádraží, odkud pokračuje směrem k jednotlivým fakultám. Jízdní řád je k dispozici na webových stránkách univerzity.
  • Gaudeaumus je další způsob, jak získat potřebné informace o studiu na VŠ. Jedná se o Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání zaměřen na prezentaci jednotlivých fakult a univerzit v rámci celé ČR;
  • v případě celoživotního vzdělávání, které patří již delší dobu mezi nejvýznamnější témata společenské diskuse a tvoří důležitou součást vzdělávací činnosti UP, můžete informace získat prostřednictvím Portálu celoživotního vzdělávání na hlavní stránce UP, nebo na webových stránkách jednotlivých fakult UP v části určené „Zájemcům o studiu“;
  • další možností je facebookový profil UP, kde se můžete seznámit se spousty studentů a dozvědět se tak mnohé informace přímo od osob z vašich řad. Podívat se můžete i na YouTube, kde jsou k dispozici reportáže z univerzitního života;
  • případně je možné zkontaktovat jednotlivé koordinátory, na které se můžete obrátit s konkrétními dotazy.

Podání přihlášky

Podání přihlášky probíhá elektronickou formou, čím se šetří nejen Váš čas, ale peníze. Formulář elektronické přihlášky naleznete na stránce www.prihlaska.upol.cz. V přihlášce přímo uvedete, jaký typ specifické poruchy máte, aby Vám mohla univerzita v případě potřeby a možností zajistit co nejbezproblémovější průběh přijímacího řízení. Pro to, aby vám mohl být poskytnut servis služeb, je potřeba zaslat i potvrzení o Vašem zdravotním postižení či znevýhodnění, případně poruše.

Kdy a jak probíhají přijímací zkoušky?

Přijímací řízení na jednotlivých fakultách probíhají (ve většině případů) od dubna do července. V případě, že uvedete v přihlášce, že jste uchazeč se specifickými potřebami, na základě čeho žádáte o zohlednění svých specifických potřeb při přijímacím řízení, naváže s vámi koordinátor Centra (dle druhu specifické poruchy) kontakt, aby zjistil povahu a rozsah vaší specifické potřeby a navrhne modifikaci přijímacího řízení. Přitom dbá zásady, že navrhovaná úprava se má odchylovat od běžného postupu v nejmenší nutné míře, aby forma zkoušky zodpovídala vašim možnostem na straně jedné a na straně druhé, aby byly zajištěny rovnocenné podmínky ve srovnání s uchazeči bez specifických potřeb. Kromě vašich předpokladů pro studium vašeho zvoleného oboru ověřuje i vaši připravenost využívat standardních technologií pro překonání specifických bariér (kompenzační pomůcky, výpočetní technika, znalost českého znakového jazyka nebo hmatového písma apod.).

Adaptace přijímacích zkoušek

Z důvodu specifických potřeb je možné zajistit:

• zajištění tlumočníka do českého znakového jazyka nebo znakované češtiny;
  • zajištění asistenta pro práci s textem;
  • zajištění navýšení časové dotace pro zpracování písemné nebo praktické zkoušky;
  • zajištění vhodného formátu zadání (zvětšené nebo barevně adaptované písmo, elektronická forma, elektronická forma s hlasovým výstupem, Braillovo písmo, úprava textu: grafická podoba textu; způsob značení správních odpovědí atd.);
  • využití speciálních pomůcek (optické nebo elektronické lupy, počítač s hlasovým nebo hmatovým výstupem);
  • nahrazení hromadné zkoušky individuální zkouškou, nebo její realizace v menší skupině;
  • možnost projít se a protáhnout se v průběhu zkoušky; sledovat svůj zdravotní stav; pít nebo jíst v průběhu zkoušky.

V případě potřeby je možné zajistit pro uchazeče se zrakovým postižením nebo s omezením hybnosti doprovod.